Aktualności

Kolorowe pasy w sportach walki – historia i znaczenie

Kolorowe pasy w sportach walki – historia i znaczenie

13.05.2020

Jedną z rzeczy, która kojarzy się wszystkim z trenowaniem sztuk walki są kolorowe pasy, które symbolizują poziom zaawansowania w danej dyscyplinie. Karate, Judo, Ju-Jitsu czy BJJ wykształciły na przestrzeni czasu wiele systemów nadawania stopni uczniowskich, mistrzowskich i honorowych oraz odpowiadające im własne hierarchie kolorowych pasów. Zdarza się nawet, że w obrębie jednej sztuki walki występują różne systemy nadawania wspomnianych wcześniej stopni.


Skąd się wzięły kolorowe pasy w sztukach walki? Jaka jest ich historia i znaczenie? Odpowiedzi na powyższe pytania znajdują się w poniższym artykule.
Pierwszy system nadawania kolorowych pasów powstał w Japonii i miał służyć odróżnieniu ucznia od nauczyciela. Co ciekawe, Japończycy nie znali guzików i pierwotnie pasy były standardową częścią ubioru, która pozwalała na szczelne okrycie ciała, a ich kolor nie miał znaczenia. Większość źródeł wskazuje, że jako pierwszy podziału tego typu w 1883 dokonał twórca Judo i ojciec japońskiego wychowania fizycznego, Jigoro Kano. Ten japoński mistrz kładł bardzo duży nacisk na metodologię nauczania swojej sztuki. Odbył również wiele podróży zagranicznych w celu zaprezentowania całemu światu czym jest Judo. To właśnie kontakt z kulturą zachodnią doprowadził do utworzenia w 1938 szerszego systemu stopi uczniowskich i mistrzowskich opartych na kolorowych pasach, który znamy dziś. Został on wprowadzony przez instruktorów judo nauczających w Europie, którzy zauważyli, że mieszkańcy starego kontynentu przywiązują duże znaczenie do wszelkiego rodzaju zewnętrznych wyróżnień. Zwróćmy uwagę, że kultura europejska wykształciła wiele obszernych systemów nadawania odznaczeń wojskowych, czy tytułów szlacheckich, które nie były znane w Japonii, co mogło mieć wpływ, że to właśnie za sprawą zachodnich wzorców wprowadzono różnokolorowe pasy w sportach walki. Kolejną ciekawą różnicą światopoglądową pomiędzy obydwiema kulturami jest podejście do nauki i rozwoju. Japończycy zakładają, że nauka czy szkolenie się w jakiejś dyscyplinie jest drogą, która nie ma końca, co jest głęboko zakorzenione w filozofii dalekiego wschodu. Europejczycy natomiast wierzą, że pełne poznanie rzeczy jest możliwe dzięki odpowiedniej metodologii oraz monitorowaniu postępu. Różnice te łatwo dostrzec zwłaszcza przy porównaniu europejskiego i japońskiego systemu nauczania w XVIII i XIX wieku.


W Karate kolorowe pasy pojawiły się na wzór Judo za sprawą mistrza Gichina Funakoshiego, który jak głosi historia w 1926 roku po raz pierwszy nadał czarne pasy grupie wyróżniających się uczniów w czasie ceremonii parzenia i picia herbaty. Jedenaście lat później od tego wydarzenia mistrz Funakoshi oficjalnie ustalił formalne wymagania, które należy spełnić, aby otrzymać czarny pas. Również zgodnie z jego wytycznymi od tamtego momentu młodsi uczniowie mieli nosić pas biały, a starsi  brązowy.
Obecnie międzynarodowe organizacje sportowe oraz krajowe związki zajmujące się daną sztuką walki decydują jak wygląda odpowiedni dla ich dyscypliny system nadawania stopni uczniowskich, mistrzowskich i honorowych oraz ustanawiają wymagania i zasady zdobywania kolejnych pasów. Na ogół im bliżej kręgów sportów olimpijskich dana sztuka walki się znajdują tym bardziej sformalizowane i ujednolicone kryteria szkoleniowe posiada.


Istnieje wiele interpretacji, co dany kolor pasa ma oznaczać. Niektórzy mówią, że zakładając biały pas pokazujemy naszą gotowość do poświęcenia samego siebie w drodze do mistrzostwa. W kulturze japońskiej biały jest symbolem śmierci, a co za tym idzie pas w tym kolorze ma oznaczać gotowość do poświęcenia własnego życia dla doskonalenia się w danej sztuce. Jeśli ciągle nosimy na sobie coś białego to ta rzecz zacznie żółknąć, później brązowieć, aż stanie się czarne. Zgodnie z tą logiką czarny pas ma symbolizować wiele lat ciężkiej pracy, wytrwałość oraz przezwyciężeniem lęku przed śmiercią. Co ciekawe, przesądni zwolennicy tej interpretacji uważają, że pranie swojego pasa przynosi pecha i skutkuje utratą umiejętności.


Można również spotkać interpretację kolorów pasów opartą na cyklu życia rośliny. Zgodnie z tą interpretacją biały to symbol początku i narodzin, kiedy to roślina zaczyna kiełkować i przebija ziemię spotyka białe światło słoneczne. Żółty symbolizuje światło słoneczne, nowe siły i nowe życia, to moment, w którym roślina wystawia się na światło słoneczne. Pomarańczowy oznacza słońce, które w ciągu dnia rośnie w siłę, a jego promienie ogrzewają roślinę i pomagają jej wzrosnąć i przygotować się do dojrzewania. Zielony pas symbolizuje moment w którym słońce dalej ogrzewa roślinę stabilnym blaskiem i sprawia, że roślina dojrzewa i zielenieje. Niebieski to roślina, która rośnie coraz wyżej i pnie się do pięknego niebieskiego nieba. Brązowy pas to chwila, w której niebo powoli zaczyna się ściemniać. Roślina pokornie pochyla się z powrotem do brązowej ziemi, z której wyrosła. Czerń oznacza śmierć starej rośliny i narodziny nowej, bo każdy koniec jest również nowym początkiem.
Istnieje wiele różnych systemów nadawania stopni uczniowskich i mistrzowskich w zależności od danej sztuki walki, podobnie jak istnieje wiele interpretacji mówiących o tym co dany kolor pasa oznacza. Warto pamiętać, że dla japońskich mistrzów sztuk walki z XIX wieku, dzięki którym techniki karate, judo czy ju-jitsu trafiły do Europy i obu Ameryk zewnętrzne symbole poziomu zaawansowania nie miały większego znaczenia, a kolorowe pasy, które większości kojarzą się z dalekim wschodem są w dużej mierze wytworem powstałym pod wpływem kultury europejskiej.
Pas po japońsku to obi (jap. 帯).


Kolory po japońsku:

akai

赤い (あかい)

czerwony

aoi

青い (あおい)

niebieski / zielony

chairo-no

茶色の (ちゃいろの)

brązowy

daidaiiro-no

橙色の (だいだいいろの)

pomarańczowy

gin’iro-no

銀色の (ぎんいろの)

srebrny

haiiro-no

灰色の (はいいろの)

szary

kin’iro-no

金色の (きんいろの)

złoty

kiiroi

黄色い (きいろい)

żółty

kimidori-no

黄緑の (きみどりの)

groszkowy

kuroi

黒い (くろい)

czarny

midori-no

緑の (みどりの)

zielony

mizuiro-no

水色の (みずいろの)

niebieski

momoiro-no

桃色の (ももいろの)

różowy

murasaki-no

紫の (むらさきの)

fioletowy

shiroi

白い (しろい)

biały 

< Powrót

Skontaktuj się

KS RAION Fight Club
ul. Pruszkowska 17
05-840 Brwinów

790 023 677 raion@raionfc.pl

Aktualności

Treningi na dojo w trzecim etapie odmrażania sportu – zasady ogólne
Treningi na dojo w trzecim etapie odmrażania sportu – zasady ogólne
Na wstępie chcielibyśmy zaznaczyć, że po mimo wprowadzenia trzeciego... więcej

Wspierają nas